Wesele powinno mieć swój motyw przewodni, na podstawie którego można będzie wybierać i łączyć ze sobą poszczególne elementy imprezy. Podarunkami dla gości również można nawiązać do charakteru wydarzenia, by jeszcze bardziej ten charakter podkreślić, by absolutnie wszystko idealnie do siebie pasowało.

Upominki w klimacie boho

Na weselach plenerowych, którymi przeważnie są imprezy w stylu boho, świetnie sprawdzają się wszelkie ślubne i weselne artykuły nawiązujące do natury, wykonywane właśnie z naturalnych komponentów i ukazujące piękno czystej i niczym niezmąconej przyrody. Zamiast proponować gościom sztuczne chemiczne lizaki i mało praktyczne figurki, lepiej przygotować dla nich po małym zestawie złożonym z tradycyjnego naturalnego mydełka oraz małej sojowej świeczki – bez grama konserwantów, sztucznych substancji zapachowych i innych zbędnych dodatków. Taki komplecik nie dość, że fajnie się zaprezentuje, to zostanie też potem praktycznie wykorzystany, zamiast tylko zbierać kurz.

Słodkie łakocie na imprezy glamour

Eleganckie gładkie opakowania w stylu glamour posłużą do przechowania starannie wyselekcjonowanych czekoladek dla gości weselnych. Stylistyka glamour musi być lekko szalona, oryginalna i bardzo efektowna, dlatego gdy korzysta się z tego motywu, trzeba iść z nim na całość i zaskoczyć gości zarówno wyglądem, jak i smakiem czekoladek. Odrobina ekstrawagancji jest wskazana. Prawdziwe czekoladki glamour muszą się wyróżniać.

Niech nie będą to zatem zwykłe deserowe lub mleczne praliny, a designerskie dzieła sztuki cukierniczej o nietypowych kształtach, pokryte kolorowymi zawijasami, posypane jadalnym brokatem lub zdobione srebrnymi cekinami wykonywanymi ze specjalnie barwionego lukru. Smak również ma znaczenie, bo nie musi być on wcale zwyczajnie czekoladowy, śmietankowy czy karmelowy. Dużo większym zaskoczeniem będą czekoladki dla gości weselnych imitujące smakiem modne drinki (np. pina coladę lub margeritę) i alkohole (np.whisky), tradycyjne ciasta (sernik, mazurek lub karpatkę) albo te, w których pojawi się nieoczywisty dodatek, taki jak chili, mięta lub… ser pleśniowy albo nawet oliwa z oliwek!

Wyroby w stylu rustykalnym

Wesela w stylu rustykalnym są podobne do uroczystości w klimacie boho, ale częściej jednak organizuje się je w zamkniętych lokalach, nierzadko tradycyjnych drewnianych chatach, w których następuje połączenie kunsztu glamour z pięknem tego, co tradycyjne i naturalne. W ich przypadku na prezent dla gości najlepiej wybrać wyroby jadalne, czyli wszelakie czekoladki, ciasteczka albo nawet domowe ciasta. Liczy się to, by były one wykonywane ręcznie (bardziej wprawieni mogą nawet przygotować je samodzielnie) i by było w nich widać tę naturalną niedoskonałość, różne kształty i to, że nie powstały one w oparciu o żaden sztywny szablon.

Wybrane słodycze można owinąć zwykłym papierem i przewiązać jutowym sznurkiem, zawiązując go na kokardkę. W roli dodatkowej drobnej ozdoby wystąpią długie źdźbła trawy albo pojedyncze kwiaty doczepione do sznureczka.