Bukiet ślubny jest nieodłączny elementem weselnej ceremonii. Tradycyjnie, stanowi uzupełnienie stroju panny młodej powinien, więc dopełniać go stylistycznie. Dla wielu kobiet to bardzo symboliczny dodatek. Kwiatowa kompozycja trzymana w dłoni podkreśla wyjątkowość tej chwili i jest równie ważna jak welon, czy biżuteria. Wybór kwiatowej kompozycji warto powierzyć profesjonalnemu floryście, ale mimo to znajomość pewnych kluczowych zasad ułatwi podjęcie decyzji.

Jak dopasować bukiet ślubny do sukni?

Najważniejsze dla zachowania harmonii między kwiatami, a strojem będzie ich spójność. Delikatnej, eterycznej sukni nie powinien przytłaczać masywny bukiet. Podobnie, przy bogato zdobionej kreacji drobna wiązanka zniknie w tle i nie będzie w ogóle widoczna. Sporo par młodych decyduje się obecnie na organizację przyjęcia w określonej stylistyce, z głównym motywem przewodnim. Ślub może mieć charakter rustykalny, boho lub klasyczny. Inne rodzaje roślin wpasowują się w każdy z tych stylów. Warto mieć to także na uwadze. 

Poza względami kompozycyjnymi równie ważne jest dopasowanie bukietu ślubnego do sylwetki panny młodej – na ten temat doczytasz na portalu zankyou. Bardzo filigranowa kobieta z naręczem kwiatów będzie przez nie przytłoczona. Wysoka i smukła polubi się zarówno ze strzelistą kompozycja z długich łodyg, jak i pięknie ułożoną, swobodnie spływającą kaskadą. 

Formy bukietów ślubnych

Gdy już wiem na jaki styl bukietu się decydujemy pozostaje wybrać do niego odpowiednie rośliny oraz kształt kompozycji. Tutaj także trendy florystyczne przynoszą sporo różnorodnych wariantów. Możemy wybierać zarówno spośród klasycznych sposobów ułożenia, jak i poszukać bardziej wyszukanych, artystycznych form. Najczęściej wybierane kwiaty mają jedną z poniższych form.

  • Klasyczna kulista kompozycja – ten sposób ułożenia zna chyba każdy. To zwarte zebranie kwiatów w kształt półokręgu. Jest przyjemne do trzymania w dłoni i dobrze prezentuje się wykonane z wielu rodzajów roślin. 
  • Swobodny polny bukiet – ta z pozoru niedbała kompozycja, tak naprawdę jest misterną florystyczną robotą. To naręcze drobnych kwiatów imitujące wiązanki zebranych z ogrodu roślin. Dobrze komponuje się z rustykalnym stylem przyjęcia weselnego.
  • Kaskada – zrobiona z wielu kwiatów instalacja, która swobodnie spływa z dłoni panny młodej. To nawiązujący do klasyki sposób ułożenia roślin. Pasuje do bardziej zdobnych sukni.
  • Minimalizm – może być to nawet jeden kwiat uzupełniony o biżuteryjne elementy. Podkreśli elegancki charakter ascetycznych sukni ślubnych.

Dobrze dobrany bukiet ślubny, będzie stanowił piękne zwieńczenie stylizacji panny młodej.