Przedstawienie zaświadczenia o ukończeniu nauk przedmałżeńskich jest bezwzględnym warunkiem dopuszczenia narzeczonych do ślubu. Co zrobić, aby nauki były owocne? Czy jest to obojętne jakiego rodzaju nauk wysłucha para narzeczonych?

Skutki nauk przed ślubem

Odbycie nauk przedmałżeńskich nie zagwarantuje oczywiście, że para będzie żyła zgodnie i szczęśliwie już do końca życia. Jednak poważne podejście do tego obowiązku może sprawić, że komunikacja w związku będzie przebiegała lepiej. Może na naukach przedmałżeńskich można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Można poznać swoje obowiązki jako męża i żony po kościelnym ślubie. Zazwyczaj odbywają się też różnego rodzaju warsztaty komunikacyjne, aby nauczyć się komunikować swoje potrzeby i ze sobą rozmawiać.

Ślubować czy nie ślubować?

W małżeństwo wchodzą różni ludzie. Nie wszyscy mieli w dzieciństwie dobry wzorzec rodziny. Dlatego właśnie tak ważne jest odbycie tych nauk, aby zrozumieć czym ma charakteryzować się małżeństwo, jakie są prawa i obowiązki męża i żony, jak żyć ze sobą, aby być szczęśliwym? Nauki przedmałżeńskie to też dobry czas na to aby poważnie zastanowić się, czy na pewno to właśnie z tą drugą osobą chce się spędzić resztę życia. Czasami zdarza się, że po naukach para dochodzi do wniosku, że jednak nie chcą ślubować sobie miłości aż po grób.

Rozważania przed małżeństwem

W dużych miastach popularne są nauki przed małżeństwem organizowane na przykład przez zakony dominikanów. Tak naprawdę nauki można zaliczyć w różny sposób. Czasami są to po prostu spotkania w parafii, które odbywają się wieczorem. Czasami są to skumulowane zajęcia w weekend. Można też wyjechać na specjalne nauki, aby zastanowić się nad swoim przyszłym małżeństwem w pięknym otoczeniu przyrody na przykład w górach. Niezależnie od wszystkiego najważniejsze jest podejście do małżeństwa z czystym sercem i dobrą wolą wobec drugiej strony. W Kościele decyzja o małżeństwie to decyzja na całe życie. Przed ołtarzem nie wolno kłamać. Zatem nauki na pewno pomogą zrozumieć, czym jest ślub i katolicki związek.